Младежи от Кюстендил влязоха в ролята на общински съветници, за да решат казуса с незаконните жилища на ромите.
Младежите се разделиха в две групи: за събарянето на незаконните жилищни постройки на ромите и против събарянето им. Всички имаха за задача да аргументират решението си да обяснят до какво ще доведе решението им. Какви са ползите и рисковете от двете предложения.
Младежите влязоха в роля по време на интерактивното обучение „Заедно срещу антициганизма“. На 16 юни в него взеха участие общо 24 младежки лидери от Кюстендил. На следващия ден, 17 юни обучение по темата преминаха и над 40 учители от града. На третия ден от обучението, младежи и учители заедно планираха провеждането на информационна кампания за противодействие на антициганизма в града.
Обучението е част от проекта „Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“. Проектът се реализира от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ) в партньорство с Фондация „Младеново“, Лом и Синдикат „Образование“ към Конфедерация на труда „Подкрепа“. Обучението е структурирано на база Наръчника „Огледала“, издаден от Съвета на Европа и преиздаден на български език от ФРГИ и Фондация „Младеново“.
Проектът „Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“ цели да повиши нетърпимостта към ежедневната сегрегация на ромите. Проектът е съ-финансиран от Европейския съюз по програма „Права, равенство и гражданство“.
Кюстендил е четвъртото населено място, след Благоевград, Пловдив и Пазарджик, където се провежда обучението. Обучения предстоят в още 13 града на страната.