Ученици от гимназията по облекло в Русе организираха тематично модно ревю в подкрепа на борбата с антициганизма. Инициативата е третата поредна, след Габрово и Пазарджик в рамките на кампанията „Заедно срещу антициганизма.“
Ревюто се проведе на 27 ноември 2017 година в големия салон на Професионална гимназия по облекло „Недка Иван Лазарова“ – Русе. Бъдещите дизайнери, технолози, конструктори и моделиери на облекло и текстил представиха колекция от костюми, разкриваща по интересен и атрактивен начин характерните особености, духа и стила на българския костюм и облеклата на етноси от област Русе - турски, ромски, руски, еврейски и арменски. Облеклата бяха съобразени със съвременните материи и модни тенденции.
По време на модното ревю младите хора обясниха за особеностите на националните костюми, характерни за региона. На събитието присъстваха повече от 60 гости - преподаватели, ученици, родители и представители на местни граждански организации.
„Идеята за тематичното модно ревю е на младежите, участвали в проведеното обучение „Заедно срещу антициганизма“. Идеята на младите хора бе да покажат своите умения, придобити по време на обучението в гимназията по начин, адресиращ предразсъдъците към различните етноси. Голяма част от учениците в училището са от ромски произход и тази тема е много близка до тях.“, каза Микаела Здравкова, координатор на кампанията в Русе.
В края на събитието младежите и техните родители споделиха мнението си за етническата толерантност, като представиха примери за добрите взаимоотношения между различните етноси, както в училище, така и извън него.
„В училище всички са много разбрани, като цяло сме единни и всеки път правим нещо заедно. Дори и празниците празнуваме заедно, въпреки че сме от различни религии и етноси. Всички сме като едно голямо семейство.“, споделя десетокласничката Ани.
Кампанията „Заедно срещу антициганизма“ се реализира във всички 17 български града, където се проведе обучението по темата, част от проекта „Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“. Той се реализира от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ) в партньорство с Фондация „Младеново“, Лом и Синдикат „Образование“ към Конфедерация на труда „Подкрепа“. Проектът цели да повиши нетърпимостта към ежедневната сегрегация на ромите и е съ-финансиран от Европейския съюз по програма „Права, равенство и гражданство“.