В края на септември бе даден старта на първата от поредицата кампании за противодействие на антициганизма у нас. Първият град, където се реализира кампания срещу антициганизма е Габрово. Кампаниите са вторият надграждащ етап от прокет „Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“.
На 21 септември 2017 г. в двора на 11 СОУ „Райчо Каролев” в Габрово се проведе уникална комбинация от спортен празник и семейни игри. Инициативата премина под мотото „Заедно творим и се учим". Тя е първата инициатива от кампанията на група младежки лидери и учители от Габрово, които си поставят за цел да адресират предразсъдъците към ромите и допринесат за промяна в масовите нагласи към тях.
Повече от 400 деца и младежи от 1-ви до 12-ти клас, част от които от ромски произход, излязоха в спортни облекла на двора и след свободна загрявка преминаха към отборни състезателни игри – дърпане на въже, подаване на топка, бягане с препятствия, щафети и др.
Всички участници, заедно със своите родители и роднини се впуснаха в следващото предизвикателство – семейни игри. Първата им част беше посветена на храненето и творчеството - от налични плодове и зеленчуци всеки от трите отбора трябваше да направи картина. Отборите включваха по 2 деца от пети, шести и седми клас, заедно с придружители – мама, баба, дядо, татко, брат или сестра. Участниците проявиха креативност, но идеи идваха и от останалите присъстващи ученици. В рамките на последвалото представяне на всяка картина участниците трябваше да споделят и две рецепти, вдъхновени от използваните плодове и зеленчуци – тук основно се разчиташе на помощта на бабите. Според регламента на играта - всеки отбор имаше право да оценява останалите, но и себе си. В резултат обаче – и трите отбора получиха по една точка и завършиха наравно първи кръг.
Докато в първи кръг учениците създаваха произведения на изкуството от храна, във втория имаха за задача да творят - по избор върху платно, лист или стъкло. Децата с удоволствие поседнаха под шатрите на тревната площ и се впуснаха да творят. Семействата помагаха с идеи и предложения за смесване на цветовете. Всеки отбор получи точки за всяка завършена рисунка и отново всички завършиха наравно.
Инициативата ще продължи с провеждането на творческа работилница „Не на различията”, в рамките на която деца с различен произход заедно ще декорират арт-произведения. Най-успешните творби ще бъдат използвани в последващи дарителски кампании.
Кампанията за противодействие на антициганизма в Габрово е част от проекта „Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“. Кампанията е планирана в резултат от обучението „Заедно срещу антициганизма“, което се реализира в края на юни и обхвана 20 младежи и над 40 учители от Габрово. Обучението е структурирано на база Наръчника „Огледала“, издаден от Съвета на Европа и преиздаден на български език от ФРГИ и Фондация „Младеново“.
Проектът „Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“ се реализира от Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ) в партньорство с Фондация „Младеново“, Лом и Синдикат „Образование“ към Конфедерация на труда „Подкрепа“. Проектът е съ-финансират от Европейския съюз по програма „Права, равенство и гражданство“.