На 16 март в народно читалище „Хаджи Димитър“, град Сливен се проведе пролетно етно надиграване. Младежи от различен етнос танцуваха пред близо 100 души – жители на града, за да адресират най-разпространението стереотипи срещу ромите и за да покажат, че различията сближават.
В събитието участваха повече от 50 младежи от танцов ансамбъл „Веселие” при ОУ „Хаджи Мина Пашов” – Сливен, детско-юношески състав „Здравец” при читалищата в селата Гавраилово и Семилиново, и танцов състав при читалище „Пробуда” – с. Оризаре. Младежите представиха последователно северняшки, шопски и цигански танци. Кулминацията настъпи по време на състезанието, в което три двойки младежи се надиграваха в изпълнение на ръченица и кючек. В края на надиграването бяха връчени специални награди на танцовите състави, които участваха в надиграването. Наградата на публиката отиде при състав „Здравец” от селата Гавраилово и Селиминово.
Интересна част от програмата бе организираната кулинарна изложба „Пролет пукна, ние – не!”, която представи традиционни български и ромски ястия. Председателят на „Обществен дарителски фонд за Сливен“ - Дора Куршумова представи пред публиката плитка змийски лапад и разказа къде расте, как се бере, как се изсушава и как се прибавя в различни постни и местни ястия. Тя допълни, че ромите наричат този вид лапад „заминяк“, а той често присъства на тяхната трапеза. Събитието приключи с дегустация на изложените ястия.
Пролетното етно надиграване в Сливен е част от инициативата „Заедно срещу антициганизма“, която се провежда в рамките на проект „Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“. Събитието е по идея на младите хора от града, които преминаха обучение по темата. Обучението се проведе в началото на ноември миналата година и също е част от проекта. В реализирането на инициативата младежите бяха подпомогнати от местни учители и от екипа на Фондация „Обществен дарителски фонд за Сливен“.
Проект Въвличане на младежки лидери и учители в противодействие срещу антициганизма в България“ цели да повиши чувствителността към проявите на дискриминация към ромите в България.